Veincut Traverten

Göl Mermer kalitesi ve güvencesiyle diğer traverten türlerinde olduğu gibi Veincut Traverten çeşidinde de sizlerin ihtiyacına en iyi şekilde cevap vermektedir.

Göl Mermer olarak yurdumuzun çeşitli noktalarında bulunan ocaklarımızdan bloklar vaziyetinde fabrikamıza getirilen travertenler, su yataklarının meydana getirdiği izlerin plakalarda görünmesini sağlayacak şekilde kesilmesi neticesinde ortaya çıkan şekil veincut traverteni meydana getirir.

Veincut kesim, diğer bir değişle Türk kesimi, ülkemizde en çok talep edilen kesim biçimidir. Görünüşü itibariyle gayet şık ve berrak duruşu ile mekânlara temiz ve ferah bir hava katmaktadır. Görsel perspektiften bakıldığında ise taşın üzerinde tamamen doğal bir şekilde şerit ya da çizgiler görülebilmektedir. Bir damar yolunu andıran bu çizgilerin oluşumunun sebebi katman halinde zaman içerisinde meydana gelen traverten su yollarıdır. Bu sebepten ötürü veincut kesim şeklinde adlandırılmaktadır. Veincut kelimesinin köküne baktığımız zamanda bu adlandırmanın neye göre yapıldığını görebilmekteyiz. Vein kelimesi İngilizce de damar yada damar yolu manasına gelmektedir. Bu kelime sıklıkla tıp literatüründe kullanılmaktadır. Bununla birlik cut kelimesi de hem isim hem de fiil manası itibariyle kesme, kesmek manalarına gelmektedir.